Strona główna / Blog / Jakie problemy mogą wystąpić podczas pomiarów geodezyjnych?

Geodeta często może kojarzyć się z osobą w odblaskowej kamizelce, z dziwnymi urządzeniami na poboczu drogi, albo gdzieś na łące lub polu. Skojarzenia te są prawidłowe. Najkrócej definiując geodetę, można by powiedzieć, że to ktoś, kto dzieli ziemię. Jest to bardzo odpowiedzialna praca, wymagająca precyzji i skupienia. Pytanie więc, jakie problemy mogą się pojawić w trakcie wykonywania pomiarów geodezyjnych?

Rodzaje pomiarów geodezyjnych

O pomoc geodety zwrócimy się w wielu sytuacjach związanych nie tylko z dzieleniem terenu, ale również, gdy potrzebujemy pomiarów wysokościowych czy mapy do celów projektowych. Wśród pomiarów geodezyjnych wyróżnia się:

  • wysokościowe – służą do wyznaczania wysokości punktów (rzędnych) w stosunku do założonego punktu odniesienia. Przykładem takiego opisania może być mapa hipsometryczna.
  • sytuacyjne – służą do określenia odległości pomiędzy obiektami znajdującymi się w terenie.
  • sytuacyjnowysokościowe – to połączenie ww. metod w celu sporządzenia opisu terenu zawierającego zarówno odległość pomiędzy punktami szczegółowymi, jak i również wysokości tych punktów.

Problemy, które mogą wystąpić w trakcie pomiarów geodezyjnych

Podczas wykonywania pomiarów geodezyjnych mogą pojawić się różnego typu problemy. Oczywiście największym źródłem błędów może być człowiek, jego podejście do pracy oraz doświadczenie. Dlatego też wybierając biuro geodezyjne w Gdyni, warto zaufać naszej firmie. Niezależnie od czynnika ludzkiego, źródłem problemów mogą być warunki pogodowe. Zawodny również może być sprzęt, np. dokładność działania GPS. Problematyczne bywa też ukształtowanie terenu, w związku z którym trzeba będzie wykonać więcej pomiarów, żeby dokładnie opisać dany obszar. Czasami też, bujna roślinność znacznie ogranicza widoczność.

Kontakt

lokalizacja Siedziba firmy
81-173 Gdynia,
Benisławskiego 17c/8

lokalizacja Biuro
81-188 Gdynia
Unruga 36/11

telefon Telefon: 502 043 109
E-mail: jciszelski@wp.pl

Zachęcamy do zapoznania się z ofertę i kontaktu
telefonicznego bądź drogą mailową. Chętnie udzielimy
odpowiedzi na postawione pytania.

Formularz kontaktowy