Strona główna / Blog / Na czym polegają pomiary objętości mas ziemnych?

 Pomiary objętości mas ziemnych dają możliwość w pierwszym etapie (przy pomiarze zerowym) sporządzenia przez inwestora (projektanta) wstępnego kosztorysu inwestycji drogowych i przemysłowych i mieszkaniowych. Współpraca z geodetą w trakcie trwania inwestycji pozwala na określenie rzeczywistej objętości mas ziemnych i zweryfikowanie kosztów wywozu lub przywozu materiałów niezbędnych do wykonania inwestycji. Pomiary te pozwalają także na określenie objętości żwirów, piasków, skał, ziemi, hałd węgla, soli, oraz różnicy wykop-nasyp.

Jak wykonuje się pomiary objętości mas ziemnych?

 Istnieje  kilka metod geodezyjnych, które można z powodzeniem wykorzystać, aby wykonać takie pomiary. Wyróżniamy metody: niwelacji siatkowej, punktów rozproszonych, niwelacji przekrojów podłużnych i poprzecznych, tachimetię, GPS RTK, fotogrametryczną -wykorzystując drona, skaningu laserowego. Do najdokładniejszych zalicza się obecnie dwie z nich: metodę fotogrameryczną połączoną z Global Position System oraz skaning laserowy. Wyróżnia je duża dokładność, a osoba wykonująca pomiary nie ma wpływu na wyniki.

 Do pomiaru objętości mas ziemi wykorzystuje się drony z GPS, skanery laserowe, tachimetry skanujące, które tworzą chmury punktów i odpowiednio połączone ze specjalistycznymi programami komputerowymi pozwalają na uzyskanie wizualizacji 3D. Metody GPS RTK i pomiar tachimetrem jest mniej dokładny. Jednak i te metody przy doświadczeniu geodety pozwalają na otrzymanie odpowiedniej dokładności pomiaru Jeśli obszar jest duży lub tereny są trudno dostępnych np. lasy, rozlewiska, tereny zalewowe itp. najczęściej wykorzystuje się z drony z laserem LIDAR. To, co cechuje ten sprzęt to  niezależność od warunków oświetlenia, znaczną niezależność od pogody z wyjątkiem mgły i dużego zachmurzenia, wysoką dokładność 0,15-0,25 m, krótki czas opracowania danych i niewysoki koszt.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Nie warto oszczędzać na profesjonalnym geodecie, bo choć początkowo trzeba wydać na inwestycję, żeby w kolejnych etapach trwania budowy wydatek związany z pomiarem objętości mas ziemnych się zwrócił. Wtedy inwestor będzie zadowolony, nie ponosząc zbędnych kosztów.

Kontakt

lokalizacja Siedziba firmy
81-173 Gdynia,
Benisławskiego 17c/8

lokalizacja Biuro
81-188 Gdynia
Unruga 36/11

telefon Telefon: 502 043 109
E-mail: jciszelski@wp.pl

Zachęcamy do zapoznania się z ofertę i kontaktu
telefonicznego bądź drogą mailową. Chętnie udzielimy
odpowiedzi na postawione pytania.

Formularz kontaktowy