Strona główna / Blog / Na czym polega praca geodety?

Geodeta to osoba, bez której niemożliwe jest rozpoczęcie budowy, a także jej odebranie do użytku. Jakie dokładnie są zadania takiego specjalisty oraz kiedy korzysta się z jego usług? Dlaczego jego rola jest tak kluczowa przy inwestycjach budowlanych? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz dowiedzenia się więcej o tym zawodzie.

Czym dokładnie zajmują się geodeci?

Praca geodetów obejmuje przede wszystkim dokonywanie pomiarów działek pod różnego rodzaju inwestycje budowlane, a także pod budowę dróg lub autostrad. Ważną rolą jest także wykonywanie mapy do celów projektowych, która również w naszej firmie jest najczęściej zamawianą usługą. Jest ona opracowaniem kartograficznym, bazującym na mapie zasadniczej. Umieszczane są więc na niej takie elementy, jak usytuowanie zieleni, ukształtowanie terenu, a także przebieg podziemnej infrastruktury.

Kolejnym zadaniem jest wytyczanie sieci oraz przyłączy m.in. do gazu, prądu czy wody, a także tzw. geodezyjna obsługa inwestycji. Ta ostatnia to czynności zarówno przygotowawcze, np. wytyczenie działki pod zabudowę, jak i kontrola prac podczas budowy. W zakres ten wchodzi też odbiór inwestycji tak, aby móc zgodnie z prawem użytkować dany obiekt.

Czym są geodezyjne podziały nieruchomości?

Innym zadaniem, które również należy do osoby wykonującej ten zawód, jest geodezyjny podział nieruchomości. W efekcie zmianie ulega numeracja działek, a także powstaje całkowicie nowy przebieg linii rozgraniczających. Czynności wykonywane w tym zakresie muszą być realizowane zgodnie z prawem oraz wedle ustalonych procedur, o czym także pamiętają geodeci wykonujący tego typu zlecenia.

Jak widać praca, geodety jest wyjątkowo kompleksowa i obejmuje wiele różnych zadań związanych z budownictwem i to nie tylko domów oraz mieszkań. Rola takiej osoby jest kluczowa bowiem również podczas innych inwestycji. Usługi geodezyjne realizujemy także w ramach prowadzonej przez nas działalności. Aby dowiedzieć się o nich więcej, zachęcamy do sprawdzenia zakładki ofertowej oraz do bezpośredniego kontaktu.

Kontakt

lokalizacja Siedziba firmy
81-173 Gdynia,
Benisławskiego 17c/8

lokalizacja Biuro
81-188 Gdynia
Unruga 36/11

telefon Telefon: 502 043 109
E-mail: jciszelski@wp.pl

Zachęcamy do zapoznania się z ofertę i kontaktu
telefonicznego bądź drogą mailową. Chętnie udzielimy
odpowiedzi na postawione pytania.

Formularz kontaktowy